LEDX Lights
Cobra 6500 X-pand kit
Extremt mycket ljus som levereras tack vare högeffektiv elektronik, 8 st LED samt stor kylyta. Förpackat i ett kompakt och stryktåligt lamphus i aluminium.
Möjlighet att koppla till Enduro MX och snöskoter eller annan extern 12 V likströmskälla tillsammans med LEDX Lights skyddskablar.
Paketet innehåller:
- Cobra
- Huvudställning Pro
- Batteri
- 110-230 V snabbladdare
- Vadderad väska med fack
Produktinformation
LEDX Lights lampor i X-pand generationen levererar en närmast komplett ljusbild, tack vare ett noggrant val av linser tillsammans med egenutvecklad reflektor i högreflekterande material. Lampan ger en ljusbild som fyller hela synfältet hos användaren, både i höjd- och sidled liksom på djupet.
Lamphus och elektronik är uppdelat i två delar vilket ger en lätt och välbalanserad lampa med tyngdpunkten nära pannan.
Balanserad ljusmängd
Användaren har lika mycket ljus på handen vid t.ex. kartläsning som det finns i den närmaste omgivningen från strax framför fötterna. Det ger ett vilsamt ljus som är behagligt för ögat och ökar säkerheten och tryggheten i mörker.
Effektlägen
Mamba kommer med tre olika effektlägen vid leverans; 10, 40 och 100%. Programmerbar med ytterligare tre lägen på 3, 20 och 80% samt s.k. Enduroläge för konstant 100% effekt. Säkerhetsövervakning av temperatur och automatisk reglering av effektuttag i små steg om lampan blir överhettad.
Denna produkt är endast kompatibel med LX-connector.
Specifikation:
- Ljusstyrka: 6500 lumen
- Brinntid, 108 Wh batteri: 1 h 40 min / 85h
- Batterityp: Li-ion
- Energimängd: 108 Wh
- Kapacitet: 10 Ah
- Spänning: 10,8 V
- Kabellängd: 105 cm
- LED: 8 st cree
- Storlek lamphus: 109x59x29mm
- Storlek batteri: 19x70x164mm
- Vikt lampa: 173 gram
- Vikt batteri: 500 gram
- Vattenresistens: IP64
- Garanti: 3 år
Märke | LEDX Lights |
---|